Денеска е неработен ден, празничен за христијанските верници, Задушница, а за многумина кои немаат зошто да го одбележуваат, повод за…
Претседателот Стево Пендаровски објави фотографија на својот Фејсбук профил на која може да се види дека лета со редовна авионска…
Војската на ЈНА беше безбедносниот бедем на тогашна СФРЈ, но и расадник на пријателствата, другарувањата и споделувањето искуства и спомени…
Во времето на Титова Југославија, денешниот ден 25 мај се одбележуваше како Ден на младоста. Карактеристично за празникот беше Штафетата…
Празник, или делник, не е важно.Важно е децата да имаат на располагање лизгалки, лулашки и други рекцизити за играње и…
Британскиот информативен сервис „Би Би Си“ на Twitter напишаа оригинален коментар за Тамара: - „Додека вие зборувате за географија, ние…
Второмајскиот празничен ден е придобивка на работниот народ уште од минатиот век. Него го славеше и нашата држава додека беше…
Македонската и Балканска музичка ѕвезда Тоше Проески, многумина од фановите не ја заборавија ниту за Велигден.Денот на Христовото воскресение (победата…
Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија подготвена за вечерната церемонија на Христовото Воскресение. На чинот ќе му претходи црковна…
Страница 12 од 47

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.