Играта е најубавиот дел од детството, а училиштето незаборавен простор во кој децата се чувствуваат свои на своето. Секојдневно, без…
Карикатура на Н. Костовска e објавена на насловната страна од викенд-изданието на Слободен Печат број 2.334 (21-22 август, 2021). Истата…
Доброволните екипи составени од словенечките и австриските пожарникари кои 12 дена учествуваа во совладувањето на пожарите во Беровско-малешевскиот крај денеска…
Во битката против пожарите кај селата Робово и Мачево учествуваат пожарникари од Австрија и Словенија, припадници на Армијата како и…
Големиот национален Празник Илиндeн е и патрон на градот Дојран. Можеби не сите од посетителите деновиве во Дојран го знаат…
Гевгеличани на времето си се разладуваа во водите на Вардар, на плажата веднаш под мостот на тогашниот автопат Е-75. Со…
Веќе две вечери по ред дојранчани се сведоци на реткиот феномен „Црвена месечина“.Глетката е дотолку попривлечна поради отсјајот во езерото…
Бојана Проданова од Гевгелија денеска е „Дете на денот“ на социјалните мрежи во избор на „Жена, макја, божица“. Нејзина фотографија…
Ќерката на третиот донор на срце во државата Јасмина Василковска, исто така и донор на бубрези, која неодамна спаси три…
Страница 3 од 47

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.