Гевгеличанецот Стефан Марковски доботник на наградата „Липа“ Featured
Авторот Стефан Марковски од Гевгелија е годинашен добитник на наградата за најдобра творба на Меѓународната манифестација „Празник на липите”. Изборот…
КУД „Негорци“ на Фестивал „Цветови 2022“ Featured
Аматерското културно уметничко друштво од „Негорци“ од Негорци деновиве учествува на тродневниот 17-ти Меѓународен детски Фолклорен Фестивал "ЦВЕТОВИ" 2022 што…
Драмската група „,Дон Кихот" при СОУ ,,Јосиф Јосифовски" од Гевгелија, освои прва награда на манифестацијата „МАССУМ 2022“, која претставува Образовно…
Благој од Гевгелија освои Прво место на „Полихимниа 2022“ Featured
Гевгелискиот ученик Благоја Стоев во класата по пијано кај проф. Александар Лазаров, од ОМУ „Васо Карајанов“ од Гевгелија е добитник…
Фолклорна традиција „Ѓура Мара“ во Миравци - манифестација на вековниот непокор Featured
Најстарата фолклорна традиција во гевгелиско Миравци е народната манифестација „Ѓура Мара“ која опстојува жилаво повеќе од 150 години кај нас.…
Наградени ученици на литературен и уметнички конкурс на Црвен Крст Гевгелија Featured
По повод 77 години од формирањето на Црвениот крст на Македонија, а во негови рамки и Црвен Крст Гевгелија, Општинската…
Ивана Грујиќ трето наградена на конкурс „Нашите светови“ Featured
На конкурс за фотографија што го обави „Институтот за етнологија и атнропологија“ при Природно-математичкиот факултет во Скопје, насловен „Нашите светови“,…
Гевгелискиот уметник, член на ДЛУМ и ДЛУГ, долгогодишен професор по уметност во средношколскиот УЦ во Гевгелија и неуморен творец на…
Дениција часовникот дизајниран од Зоран Кардула, по повод 30 години независност на нашата татковина се изложени во „Божиновски часовници и…
Страница 1 од 21

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.