Топ Новости

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае наредните 10 денови со дневни температури од над 40℃ .

„Во следните денови времето ќе биде многу топло со натпросечни температури за овој период од годината и ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури. Наместа вдолж Повардарието температурата ќе го надминува 40-тиот степен.“
Ова е актуелно предупредување од Управата за хидрометеоролошки работи-Скопје за времето кое не' очекува до крајот на неделата и следната.
Сателитските прогнози на Google најавуваат температури и до 44-от степен од Целзиусовата скала на југот од Македонија.

УВ индексот ќе биде висок и ќе изнесува 9.

Пожелно е да се избегнува престој на отворено сонце во периодот од 11 до 17 часот кога дневната температура го достигнува својот максимум.

Граѓаните за превентива при топлото време треба да пијат повеќе вода, да бидат лесно облечени, да носат светла облека, со шапка на главата, да се тушираат за разладување, да избегнуваат тешка и масна храна, консумирање на доволно течности и умерен внес на сол, затоа што преку потта губиме и сол. Сите граѓани се критични на вака топло време доколку не внимаваат и не се придржуваат до препораките, но најкритични како што знаеме се старите и хронично болни лица, па затоа стручњаците препорачиваат хроничните болните да ја земат редовно својата пропишана терапија.

Од УХМР за следната недела најавуваат дека топлото време ќе продолжи. Во понеделник ќе дува засилен ветер од западен, а попладне од северен правец кој ќе предизвика благо опаѓање на температурите во северните делови, а во јужните ќе се задржат високите температурите. 40-те се очекува да не ја напуштат Гевгелија ниту следната недела.

ССМ ги повикува сите работодавци, во услови кога се најавува дека во наредните денови, целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза, да ги почитуваат мерките предвидени со Акцискиот план за превенирање на последиците од топлотните бранови врз здравјето на населението.

 

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот кривичен суд беше неправосилно осуден на 6 години и 6 месеци затвор, ексминистрите Миле Јанакиески и Спире Ристовски на 6 години и три месеци затвор, а поранешниот директор на УБК Владимир Атанасовски на 6 години затвор за Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, околу организација на нападот на Собранието на 27 април 2017 година.

За избеганите Никола Груевски во Унгарија и Никола Бошкоски – Боксер од УБК, кој е побегнат во Солун, постапката е запрена до нивно наоѓање, односно апсење.

Образложувајќи ја пресудата, судијата Илија Трпков кажа дека на судењето беа викнати над 100 сведоци на одбраната.

- „Дозволив, тоа е право на обвинетите. Но, како да им поклонам верба на нивните искази кога тврдеа дека ВМРО-ДПМНЕ немала врска со организацијата на протестите на „За заедничка Македонија“, а овде беа изведени докази од телефоните на обвинетите како организираат, повикуваат луѓе, говорници, тапани најсилни на свет…“, рече Трпков и додаде дека во овој случај не ѝ се судеше на ВМРО-ДПМНЕ.

Држава се брани со ум и срце, а не со насилство, рече судијата Иле Трпков според кој, со организираниот напад на Собранието на 27 април 2017 година беше повредена сржта на демократијата.

Судијата се наврати и на изјавата на поранешниот премиер Никола Груевски, кој повика „народот да не седи дома во папучи, да ја преземе судбината во свои раце“

Судијата потсети и дека Вељаноски на конститутивната седница не ја смени точката на дневен ред по барање на 10 пратеници, што е деловничко право, ја заклучи седницата. Но претходно му дозволи на пратеник да ја испее албанската химна. Тоа го сторил откако го известил Груевски во Виена дека после 17 часот, СДСМ ќе го бира Талат Џафери за претседател. Во тој момент Јанакиески му рекол на амнестираниот Крсто Мукоски да ја отвори вратата на Собранието.

Потоа се осврна на Владимир Атанасовски, тогашен директор на УБК, организатор, насочувач, не само за упад во Собранието, туку и претходно во ДИК.

Со него е цело време и избеганиот обвинет Никола Бошковски – Боксер, до носењето на возило со оружје пред Собранието. Судијата спомена сведочење како Атанасовски наредува да се здробат во УБК снимките од хард дискот од безбедносните камери во Собранието.

Според обвинението што го поднесе и го застапуваше шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска, обвинетите, на почетокот на 2017 година, по неуспешните преговори за формирање Влада, со намера да го загрозат уставниот поредок и безбедноста на државата, подготвиле и реализирале план со акти на насилство да оневозможат мирно примопредавање на власта на новоформираното парламентарно мнозинство.

„За таа цел, обвинетите ги организирале и материјално ги поддржале масовните протести, најпрвин пред Државната изборна комисија, а потоа и протестите на движењето „За заедничка Македонија“ што кулминираа со насилното влегување во Собранието на 27 април 2017 година. Обвинетите, како организатори, ја вклучиле севкупната партиска структура и материјални средства за исполнување на целта, притоа овозможиле и континуирано намалување на бројот на полициски службеници за обезбедување на протестите и на зградата на Собранието“, стои во обвинението, кое Судот смета дека обвинителството го докажа.

Критичниот ден тие организирале непречено влегување на народните маси во законодавниот дом, вклучувајќи патриотски здруженија и ангажирајќи лица за извршување на насилство. Во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ Јанакиески и Ристовски континуирано го мобилизирале членството на таа партија од Скопје и од другите градови, во одреден момент да извршат насилен упад во Собранието. Тие знаеле однапред дека објектот не е соодветно обезбеден и заштитен со полициски сили и дека пречките за влез во Собранието ќе бидат отстранети.

- „Во исто време, еден од осомничените, Никола Бошкоски – Боксер, со возило сопственост на Управата за безбедност и контраразузнавање, во непосредна близина на Градската болница, спроти паркот ‘Жена Борец’ донел огнено оружје и панцирни елеци наменети за лица што протестираат и имаат искуство во ракување со оружје. Во текот на немирите еден од обвинетите, со цел да се прикријат трагите од извршеното кривично дело и да не се откријат регистрираните дејствија од насилниот упад и насилството извршено внатре во Собранието, дал наредба на две веќе обвинети лица од мониторинг собата во Собранието да ги извадат хард дисковите од собраниските камери. Со сите овие усогласени и поврзани дејствија и активности обвинетите предизвикале чувство на несигурност, загрозување и страв кај граѓаните, а притоа дел од пратениците и новинарите се здобиле со телесни повреди“, стои во обвинението, за кое денеска беа изречени пресудите.

Трајко Вељаноски судењето го тераше слободен, бидејќи Собранието не му го одзеде имунитет. Всушност, не се ни гласаше за него, спикерот Талат Џафери остави да истече рокот за гласањето на седницата за имунитетот.

Автор: С. К. Делевска
Извор:СДКШтипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа каде и самиот бил на разладување со семејството, лицето Сашко Николов кој е инаку актуелен градоначалник на Штип, а по професија лекар, доктор, спасил жена давеник која пропаднала во вода. Откако ја извадил од водата Сашко Николов на брегот започнал брза реанимација и ја спасил жената од давење.
Била повикана брза помош по шо жената била однесена во Штипската Болница.
Присутните на плажата од благодарност за спасувачкиот чин и што целиот настан завршил среќно по жената почнале да ракоплескаат, на што Николов им порачал дека: „не треба да ракоплескаат туку да дадат поддршка за фамилијата на жената.“

Ова е доказ дека хипократовата заклетва лекарите си ја носат во себе, без разлика каде ќе се најдат, во каква ситуација, или на која било функција во животот.
Еве го интегралниот пост кој се жири на социјалните мрежи.

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле невообичаената сезона каде водата носи се' пред себе.
Вчера Белгија повторно се најде на удар на поплави, откако наврна големо количество дожд проследено со силни грмежи.

Како што јавува Асошиејтед прес, погодени се провинциите Намур и Валон Бурбан југоисточно од Брисел, кои веќе беа на удар на разорни поплави минатата недела. Надојдената вода во Белгија однесе вкупно 37 животи, додека бројот на исчезнатите е сè уште непознат.

Се очекува дожд во Белгија да паѓа во следните неколку дена, и кризниот центар го предупреди населението на можноста од нови поплави.

Страшни глетки се гледаат на снимките од провинцијата Динан, каде големо количество вода носи автомобили.

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО 2021, освои сребрен медал и со тоа стана најмладиот освојувач на сребро во Европа и четврти во светот. Оваа вест на социјалните мрежи ја објави неговата мајка Никица Давкова.

– „По пауза од десет години Македонија има пак сребро. Има и две бронзи и две пофалници. Честитки до водачот на тимот проф. д-р Ристо Атанасов и до заменик водачот проф. д-р Мирко Петрушесвки. Голема благодарност до сите, кои на свој начин учествуваа во подготовките на Дамјан. Благодарност до СММ и Мирко Петрушевски кој организираше олимписки подготовки за македонските натпреварувачи, вели во Фејсбук статусот Давкова.

Таа се заблагодарува и на новиот ментор на Дамјан, и како што вели и до некои наши поранешни натпреварувачи, кои денес живеат и работат во странство, а од кои имаат голема поддршка.

Дамјан е ученик во VIII одделение во основното училиште „Ванчо Прке“ во Штип и годинава учествуваше на Државниот натпревар по математика за средншколци, каде се покажа за најдобар од сите учесници освојувајќи убдливо прво место.
12 годишниот Давков освои злато на Јуниорска балканска математичка олимпијада (ЈБМО) чиј формален домаќин беше Кишињев, Молдавија, а со одржа во јуни годинава,

Малиот Дамјан својот талент за учење и знаење го покaжал уште многу мал. На возраст кога уште не знаел да зборува, а тоа на помалку од двегодишна возраст, тој веќе знаел да ги разликува броевите 2 и 12. Течно читал кирилица и латиница на неполни три години. Во неговиот роден Штип го нарекуваат „чудо од дете“ и штипски Питагора. Далеку од очите на јавноста, тој со години наназад ниже успеси кои го радуваат и него и неговото семејство. Речиси и да нема натпревар на кој малиот математички генијалец не ја покажувал својата супериорност, па дури и пред повозрасните од него.Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра, приведени се пет лица, меѓу кои и двајца гевгеличани кои биле дел од меѓународниот ланецот за нелегален шверц на дрога.

Почнувајќи од минатиот месец, од страна на Одделот за криминалистичка полиција и Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал беше спроведена истрага насочена кон лица инволвирани во организирање на меѓународни транспорти на марихуана од Република Албанија преку Република Северна Македонија кон Република Грција, а организатор на криминалната група инволвирана во меѓународни транспорти на марихуана е М.А. (50) од Гевгелија.

Во текот на истрагата беа добиени информации и податоци дека овие лица во периодот од 19.07.2021 година ќе организираат пренос на поголема количина на марихуана од Албанија до Струга потоа до Гевгелија, со цел истата да ја транспортираат кон Грција. На 22.07.2021, И.К. (37) од Гевгелија, З.Б. (52) од с. Грчиште, Валандово и Д.С. (27) од с. Марвинци со возило „опел вектра“ со гевгелиски таблички се упатиле кон с. Јанковец-Ресен, каде оствариле средба со Д.Д. (38) од с. Ливата, Струга, кој пристигнал со возило „опел вектра“ со ресенски таблички, а со кое Д.Д. ја донел и претходно обезбедената марихуана. Тоа возило било преземено од Д.С. и тој се упатил од с.Јанковец во правец на Градско, а И.К. и З.Б. со возилото со гевгелиски таблички се движеле пред него во улога на чистачи.

По преземени мерки и активности, на 22.07.2021 околу 16:35 часот двете возила се запрени од полициски службеници од ОКП, ОСОСК и ОСПО-САЕ Тигар, при што во возилото што го управувал Д.С., во багажниот простор биле пронајдени три торби со 54 пакувања марихуана, која според првичните проценки има пазарна вредност од околу 150.000 евра, по што сите се лишени од слобода.

Во координација со СВР- Струмица, СВР-Охрид и РЦ Југ извршени се и повеќе претреси на подрачје на Гевгелија, Валандово и Струга каде од слобода се лишени М.А. и Д.Д. (инаку поранешни вработени во МВР). За време на претресите пронајдени се голем број на мобилни телефони со СИМ картички, додека кај И. К. пронајдени се и одземени и две ловечки пушки, пиштол и муниција за наведените оружја кои лицето ги поседувал без дозволи.

За сите превземени активности известен е надлежен Јавен обвинител од ОЈО за ГОКК, при што по комплетирање на целокупната документација против наведените лица ќе биде поднесена соодветна кривична пријава за сторено кривично дело по чл. 215 ст.3 од КЗ на РСМ.

 

 

Апелациониот суд во Скопје ја потврди пресудата за 7 години затвор за поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, со што пресудата стана правосилна ,а казнетата треба да добие упатен акт за издржување на казната, но Јанева преку ополномоштен адвокат ќе бара да не оди в затвор веднаш.

Јанева ќе сака издржувањето на затворската казна од 7 години да ја одложи најверојатно поради здравствени причини. Адвокатката на Јанева, Ирена Фрчовска за „Телма“ вели дека не може со сигурност да тврди врз основа на што ќе се бара ова бидејќи Апелациониот суд се уште не им ја доставил пресудата. Најави и дека во меѓувреме ќе поднесат и вонреден правен лек до Врховниот суд, но ако не успеат тука ќе се жалат и во Стразбур пред меѓународниот суд за човекови права.

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по кривичниот предмет познат во јавноста под името „Рекет“, донесе одлука со која жалбите на обвинетиот Бојан Јовановски од Скопје, обвинетата Катица Јанева од Скопје и на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, ги одби како неосновани, а првостепената пресуда ја потврди, соопштија вчера од Судот.

Бојан Јовановски-Боки 13 и Катица Јанева беа прогласени за виновни во случајот „Рекет“ во јуни лани. Јовановски доби затвор од 9 години за делата примање награда за противзаконито влијание и за перење пари, а Јанева 7 години за злоупотреба на службената положба и овластување.

Покрај затворските казни, во пресудата има одлука и за конфискација на запленетите работи од Јовановски, меѓу кои имаше 70-тина вреќи брендирана облека, уметнички слики, мебел.

Според праксата на Кривичниот суд, лица кои се веќе во куќен притвор, со упатен акт се испраќаат во затвор. Дури потоа постои законска можност осудените да побараат прекин на издржување на затворската казна. Катица Јанева е во куќен притвор од 19 – ти ноември 2019 – та година, а претходно 3 месеци беше во затвор. Целиот овој период ќе и биде пресметан во затворската казна од седум години. Боки 13 во домашен притвор е од 30 – ти октомври лани, а претходно 15 месеци беше во истражниот затвор Шутка. И нему ќе му се пресмета овој период во казната затвор од девет години. Против него се води и случајот „Меѓународен сојуз“ за измами преку неговата хуманитана организација.Вчера, среда, (21.07.2021 год.), од страна на полициски службеници од ОВР Гевгелија лишен е од слобода Ј.Н.(44 год.) од Гевгелија, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело по член 215 од Кривичниот законик.

Имено, по претходно обезбедена судска наредба, извршен бил претрес во домот и помошни простории каде живее Ј.Н. во Гевгелија, при што биле пронајдени и одземени листови од канабис сатива во фаза на сушење, машинка за дробење, 7 пакувања хероин, два боеви куршуми од 7,9 мм калибар и засадени растенија канабис сатива.

Ј.Н. е приведен во полициска станица и во координација со Јавен обвинител против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.Студентите од новата академска година ќе добиваат речиси двојно повисоки стипендии.
Ова се новите промени кои ги усвои Владата за стимулирање и вреднување на трудот на студентите, нивните знаења и успеси, но и со цел подобрување на стандардот на младите

Освен зголемување, со одлуката на Владата се проширува и опфатот на студенти со стипендии, но и се воведуваат нови и се враќаат стипендии кои биле укинати во минатото. За оваа намена годишниот буџет е зголемен за 35%. Ова го изјави министерката за образование и наука Мила Царовска по средбата со претставници на студентските и средношколските организации и сојузи кои беа активно вклучени во креирањето на новите политики за стипендирање.

- “Во делот на поддршката на студентите, ќе доделуваме стипендии во 11 различни категории. За 9 категории износите ги изедначуваме и ќе бидат 6.050 денари на месечно ниво, што значи пораст во однос на тоа што досега се доделуваше како износ од 3.300, 4.000, 4.400 денари“, рече Царовска.

Изедначувањето се однесува на вкупно 2.840 стипендии кои ќе се доделат со стартот на новата академска година. Стипендиите за студенти запишани на студиски програми по хемија, физика и математика остануваат во износ од 18.000 денари на месечно ниво.

- „Овде стимулацијата е најпотребна, бидејќи се соочуваме со преголем дефицит на овој тип на кадар“, рече Царовска.
Студентските здруженија ја поздравија одлуката за зголемување и проширување на категориите на стипендии кое беше долго очекувано нивно барање и најавија продолжување на успешната соработка со МОН.

За сите видови стипендии ќе се објавуваат конкурси и заинтересираните навремено ќе бидат информирани за сите услови, критериуми и рокови за остварување на ова право.Апелациониот суд во Скопје, ја потврди во целост пресудата за случајот „Рекет“ со што Бојан Јовановски – Боки 13 правосилно го осуди на 9 години затвор, а поранешната специјална обвинителка Катица Јанева на 7.

Од Апелација соопштија дека ги разгледале жалбите на двајцата обвинети, како и на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, кое бараше повисоки казни, по што одлучиле да ги отфрлат и да ја потврдат пресудата која беше донесена од Основниот кривичен суд во Скопје.

Со одлуката на Апелација, пресудата станува и правосилна, по што од Кривичниот суд во Скопје на обвинетите треба да им испратат и упатен акт за во затворот каде ќе треба да ја одлежат казната. Двајцата во моментов се наоѓаат во домашен притвор.

Во „Рекет“ Јовановски е осуден за делата примање награда за противзаконито влијание и за перење пари, а Јанева за злоупотреба на службената положба и овластување.

Според обвинението, а и првостепената пресуда за „Рекет“, откако во ноември 2018 СЈО ја отворило истрагата „Империја“, биле барани пари од осомничениот бизнисмен Орце Камчев, со цел тој да добие повластен третман, како укинување на притвор, враќање на пасошот, но и евентуално својство на заштитен сведок или склучување спогодба. Обвинителството тврдеше, а судечкиот совет смета дека е докажано, дека од Камчев биле изрекетирани 1,5 милиони евра.

Јовановски и Јанева, пак, во текот на судскиот процес ги отфрлаа ваквите тврдења обвинувајќи дека станува збор за монтиран предмет со цел да се спаси бизнисменот Камчев. Предметот го нарекуваа политички, исто како и првостепената пресуда.

Извор: 360 степениСтраница 1 од 199

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.