Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Понеделник, 08 Август 2022

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени екипи низ опожарените подрачја во Дојранско и Богданско, во моментот вршат увид на теренот на пожарот кој вчера утрото започна од атарот на Фурка, а со брзиот ветер стаса вчера попладне дури до Паљурци се' до стрелиштето кај Богданци.

- „Пожарот е локализиран, а дали ќе избие пак не се знае. Затоа тимови распоредени на терен вршат контрола“ - изјави за GevgelijaNet командирот на ТППЕ Гевгелија, Игор Ризов.

Во текот на вчерашниот ден армиски хеликоптер беше повикан да интервенира поради непристапниот терен и присуството на ветер кој го менуваше правецот на пожарот и ја уништуваше осмислената акција на противпожарните сили за пресретнување на истиот и локализирање. Конкретно, армискиот хеликоптер интервенираше во периодот околу 16:30 и 18:30 часот со околу 20 налети – истурање полни ведра со вода над пожарот. За полнење на ведрата беше користена акумулацијата Паљурци.

Тоа придонесе вечерта до 19 часот во текот на вчерашниот ден пожарот од Фурка да биде локализира кај патниот правец Богданци - Дојран, а остана активен на западната страна од Богданци и во близина на рибникот „Елита“.

Захтевната акција за справување со шумскиот пожар во кој гореше прнар, а на места и борова шума ангажираше огромен човечки потенцијал и опрема. На терен беа ангажирани 65 лица со 16 возила и опрема:
ТППЕ Гевгелија со 10-14 пожарникари и 3 пп м.в., Доброволно ПП друштво Дојран со 4 лица и 1 возило, Комуналец Гевгелија со 1 цистерна и 2 вработени за дотур на вода, Комунално Дојран со 2 возила и околу 10 вработени, ЈПНШ Подружница Кожув Гевгелија со 2 возила и 10 вработени,ТППЕ Кавадарци со 2 ПП возила и околу 8 пожарникари, ТППЕ Валандово со 1 ПП Возило и 3 пожарникари, ДЗС-Валандово со 1 Возило, ТППЕ Струмица со 4/5 пожарникари и едно возило и 5 членови на тимот за брз одговор, МВР ПС Гевгелија со 2 патролни возила.

На теренот во моментот освен увидниот Тим за брз одговор на ДЗС и ТППЕ Гевгелија се наоѓаат и вработени од ЈП Национални шуми Подружница „Кожуф“, комуналното претпријатие од Богданци, локално население од Дојран и Фурка. Теренот ќе се контролира се' до конечна ликвидација на можните згаришта за спречување на повторна активација.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.