Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Недела, 07 Август 2022

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на село Фурка (Дојранско) и продолжи да се шири во правец кон месноста Паљурци.

Огромните ангажмани на ТППЕ единици успееја да го локализираат само кај патниот правец Богданци-Дојран.

Кај Паљурци, во близина на браната Паљурци пожарот се' уште е активен и таму се стационирани ноќва неколку противпожарни екипи.

Во текот на денот на овој терен интервенираше и армиски хеликоптер кој полнеше вода од акумулацијата Паљурци. Со водениот товар истоварен над опожарениот терен хеликоптерот успеа да ги растерети напорите на пожарникарите. Извесно е дека утре, во утринските часови армискиот хеликоптер ќе продолжи со акцијата за гаснење, известуваат од ЦУК. .

Ова навестува тешка и напорна огнена ноќ за пожарникарите на овој терен. Во тек е координативен состанок со командирот на ТППЕ Гевгелија по што ќе се знае кои сили ќе дејствуваат во текот на утрешниот ден.

Гори деградирана шума-прнар, а на места има и борова шума. Нема опасност од загрозеност на објекти, информираат од Центарот за управување со кризи.

На терен се и пожарникари, противпожарни возила и вработени од шумските стопанства од Гевгелија, Дојран, Кавадарци и Валандово, како и припадници на МВР.

Фото: Г.Габи

 

Last modified on Недела, 07 Август 2022 - 22:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.