Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Активен пожар кај с.Фурка

Недела, 07 Август 2022

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во атарот на село Фурка.

Екипа на ТППЕ Гевгелија веднаш се упати на теренот да интервенира со 5 пожарникари, две противпожарни возила. На теренот во гаснењето пристапија и вработени од Шумско стопанство „Кожуф“ Гевгелија и членови на Доброволното Противпожарно друштво од Дојран.

До пладне 14 лица беа на терен и се очекуваше помош од ТППЕ Валандово и Кавадарци.

- „Условите за гаснење ги усложнува присуството на ветрот кој неколку пати го менува правецот“ - изјави за GevgelijaNet командирот на ТППЕ Гевгелија Игор Ризов, кој моментално е на терен заедно со другите противпожарни сили.

Веќе 10 часови трае акцијата за гаснење на пожарот. Во првиот налет на ветрот огнот се прошири во правец кон Паљурци, каде се наоѓа вештачкото езеро, во близина на Богданци. Акцијата за гаснење уште е во тек.

Насловно Фото: Љ.Проданова - глетка од Богданци кон опожарениот појас.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.