Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Недела, 07 Август 2022

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети Пантелејмон“ синоќа се одржаа панаѓурските одбележувања во селото Ума. Традиција од дамнина која овде привлече повеќе туристи, отколку мештани кои се малубројни, но гостопримливи за сите кои сакаат да ја видат природната убавина на Ума и тамошната црква изградена во XIX век.

Ума е планинско село познато по својата природна убавина и извонредна клима па се нарекува воздушна бања. Сместено е на 850 метри надморска височина на Кожуф планина во југозападниот дел од атарот на Гевгелија.

Населбата се наоѓа во областа Влахомеглен и некогаш била населена со 500 жители, со училиште и богат живот. Неговите потомци не ги забораваат корените ниту традициите па секоја година овде во првата недела од август се подготвуваат панаѓурските чествувања.

Црквата има богат фрескоживопис кој доживеа своја реставрација, исто и иконите кои потекнуваат од XIX век.

И денеска, недела, ден викенд сите благонамерници се добредојдени во Ума.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.