Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Пепи од ПСК „Двете уши“ на врвот Арарат (5.137 мнв)

Сабота, 06 Август 2022

Пепи Аврамов, долгогодишен планинар, алпинист и еден од оснивачите на ПСК „Двете уши“ од Гевгелија вчера, 5 август 2022, го искачи врвот Арарат, висок 5.137 метри надморска висина, лоциран во Турција. Арарат е заспан вулкански масив и највисока планина во Турција и сета Ерменска Висорамнина. Познат е и по името „Покривот на Турција“.

Аврамов во оваа искачувачка мисија не е сам, то е член на Балканска експедиција планинари од Македонија, Србија, Хрватска и Бугарија, предводена од Зоран Павловиќ.

Висинскиот предизвик до Арарат траеше 4 денови поради потребата од аклиматизација на планинарите на висинските услови и разредениот воздух над 3.000 мнв. Три дена и две ноќи беа потребни за аклиматизација на планинарите. Првата ноќ ја поминаа во шатори, на 3.400 мнв, а втората на 4.200 мнв. Завршното искачување започна од 4.200 мнв и до врвот траеше 5 часа и 20 минути“ - изјави за GevgelijaNet гевгелискиот планинар Пепи Аврамов.

Аврамов во текот на своето планинарско искуство има икачено и други познати врвови во странство:
- Балканскиот предизвик Мусала (2.925 мнв), највисокиот врв на Балканот кој се наоѓа на планината Рила во Бугарија, го има искачено 4 пати (2 пати во летен период, 2 пати во зимски услови, еднаш преку Боровец);
- Врвот Вихрен (2.914 мнв) во Пиринска Македонија, денеска Бугарија, го има искачено 2 пати заедно со Бански Суходол преку превој Кончето и врвовите Кутело 1 и Кутело 2;
- Врвот Трем, (1.810 мнв) на Сува планина во Србија, искачен во зимски услови;
- Зимско искачување на Миџор, (2.169 мнв) на Стара планина, Србија.

Покрај врвовите Мусала, Вихрен, Миџор и Трем, искачувањето на Арарат е петто планинарско остварување на Аврамот како член на ПСК „Двете уши“. Ова се воедно и 5-те меѓународни акции на ПСК „Двете уши“ годинава.

Како подготовки за остварување на последниот предизвик над 5.000 метри Аврамов со членовите на гевгелискиот планинарски спортски клуб „Двете уши“ годинава ги реализираше акциите за искачувањата на Титов врв, Љуботен, Солунска глава, Мусала, Вихреин како и редовни акции за искачување врвови на нашиот Кожуф во летни и зимски услови.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.