Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Прогласени победниците од Меморијалот „Иван Пенов“ 2022

Петок, 05 Август 2022

Синоќа под рефлекторите на игралиштето „Иван Пенов“ со одигрување на финалсните дуели заврши вториот по ред Меморијален турнир во баскет посветен на младиот преран починат гевгелиски кошаркар Иван Пенов (18г.).

Најдобри меѓу јуниорите беше екипата на „Римаг“ која во последниот дуел поентираше со 15:3 со „Амигос“ така што играчите на Римаг ја освоија првата награда во вредност од 300 евра. Победените „Амигос“ станаа носители на Второто место, a Третото место и припадна на екипата „Балерс“.

Јуниори:
1. Прво место - „Рима“ - награда 300 евра
2. Второ место - „Амигос“ - награда 200 евра
3. Treto nesto - „Балерс“ - nagrada 100 evra.

Кај сениорите најуспешна беше екипата на „Дон Андон“ која со резултат 21 : 12 убедливо триумфираше над екипата на ЖФ „Стокол“, така што како првопласирани „Дон Андон“ ја понесе првата награда во вредност од 800 евра.

Сениори:
1. Прво место - „Дон Андон“ - награда 800 евра
2. Второ место - ЖФ „Стокол“ - награда 600 евра
3. Трето место - Ресторан „Крим“ - награда 400 евра.

Победник во шут - наградата ја освои Никола Бојчев.
MVP на турнирот - наградата ја освои Димитар Лазаревски.
MVP во финале - наградата му припадна на Илија Колев.

Меморијалот го поддржаа бројни покровители. За сите нив органозаторот им додели плаќети со Благодарност за покажаната емпатија и хуманост - со меморијалот во баскет (3х3) да се сеќаваме на Иван Пенов кој веќе две години не е меѓу нас.
Пред прогласувањето на победниците публиката ја забавуваше со свој настап танцовото студио „Мистик денс“ од Гевгелија.

Ова беше фешта на емоции - по одиграните натпревари и доделени награди требаше другарски да се слави 20-от не одживеан роденден на Иван, но наместо радости емоциите беа испомешани со тага и скриени подголтнати солзи.

- „Не игравме за наградите. Игравме за Иван“ - беа зборовите на повеќето учесници од сите 21 екипи на годинашниот Меморијал.

Пена, каде и да си Гевгелија синоќа роденденски беше со ТЕБЕ!!!

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.