Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Петок, 05 Август 2022

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој од 14 до 30.000 евра го нуди моќната железничка композиција „Golden Eagle Danube Express“ составена од 14 патнички коли, вагони за спиење, вагони за јадење. Несекојдневното патување низ Европа со овој железнички превоз трае 12 дена со посета на неколку балкански градови.

Возот вчера помина и низ Гевгелија. Задоволството да ја видат внатрешната раскошност и амбиентот во кој уживаат малубројните патници на железничката Европска турнеја ја имаа железничките полициски и царински службеници од Гевгелија.

Овој воз сообраќа само еднаш оваа годината. Ексклузивниот патнички воз сообраќа на релација Венеција - Истанбул - Венеција. Завчера беше во Скопје, вчера претпладнето во Велес и овде беше направено кратко видео како возот поминува низ македонската железничка пруга. Вчера го продолжи патот до Солун, а ледната дестинација е Инстанбул.

Возот имал вкупно 60 патници, повеќето Американци, кои допатувале со авион до Венеција, и патуваат до Истанбул. Од таму нова група од 60 патници исто така Американци ќе се вози 12 дена до Венеција.

„Golden Eagle Danube Express“ е вашиот луксузен хотел на тркала. Се гордееме што го нудиме најдоброто искуство на нашите патувања, а покрај нашите луксузни кабини за спиење, нудиме првокласен бар-лоунџ автомобил и автомобили за ресторани“ пишува во објавата за ова патување со навестување дека сите гости од кабината имаат свој кабински придружник кој се грижи за сите нивни потреби во текот на патувањето.

Рутата на патување опфаќа посети на Венеција, Трст, Љубљана, Загреб, Сараево, Мостар, Белград, Скопје, Солун, Софија, Пловдив и Истанбул.

Возот веќе има термин и за враќање низ Гевгелија. Тоа треба да се случи на 10-ти август во попладневните часови.

И на крај за цената во делукс кабини за двајца е 21, 5 илјади евра а за еден е 14,4 илјади евра. За супер делукс кабини за двајца е 18 илјади евра за еден е 30 илјади евра.

Гевгелиската железница од нејзиниот почеток ја посетувале великодостојници. Еве сега и луксузни патници со луксузен воз како од времето на „Ориент експрес“ кој го опишува познатата Агата Кристи.

Фото: „Golden Eagle Danube Express“
Видео: Петар Печков

 

Last modified on Петок, 05 Август 2022 - 13:48

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.