Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Дојран го преживеа празничното торнадо од гости

Среда, 03 Август 2022

Празничната слика на Дојран за 2-ри август беше топло време, преполни плажи, преполно шеталиште, и многу гости.

Некои со време резервирале за престој во Дојран, а еднодневните празнични гости од немајкаде, а со ниет да поминат празнично некаде надовро од дома, ги запоседнаа патеките за шетање и претворија во паркинг зони, тревнатиот простор во кампинг за шатори, зелените зони под сенките ги пренаменија во зони за разгорување и печење на скара.

Полни кафиќи, полни ресторани, полни плажи капачи, музика до доцна во ноќта, со празнична дозвола, или не. Тоа беше вистинско прзанично-туристичко торнадо од гости кое секој Илинден го доживува Дојран, со причина, зошто е туристичко место, и зошто 2 авгут, денот на Св. Илија од дамнина се слави како патрон на овој град.

Сите со впечатоци, угостителите со полни каси, а плажите и шеталиштата покрај Дојранското езеро денеска се разбудија со преполни корпи за отпадоци, со смет расфрлан насекаде, по тревниците, а не беа поштедени ниту жардинерите.

Се' би било во ред, ако малку се покаже туристичка култура: Тоа што го носиш од дома за храна, амбалажа од пијалоци да го собереш во кесе и да го фрлиш во најблискиот контејнер. Ако го нема, до следниот најблизок контејнер, или во корпата за отпадоци дури до дома. Вака, послепразничната слика на Дојран денеска е жална. Комуналците не можеа да престасат со работа дури трае работниот ден. Ќе треба два дена чистење од несовесните посетители за крајезерска забава и целодневно и целовечерно 2-ро августовско празнување во Дојран.

Фото: Б. Делев

 

Last modified on Среда, 03 Август 2022 - 16:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.