Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

ВИДЕО: МК маратонец трет на трката во Канада

Понеделник, 01 Август 2022

Македонецот Александар Илиевски третопласиран на првата трка од серијата на Ултра пливачки маратони што се одржува во Робервал, Канада, на езерото Сен Жан.

Со одличен резултат од 7:18.48 часа тој ја исплива трасата од 32 километри на овој 68-ми по ред Интарнационален пливачки маратон и го заслужи третото место.

Достигнувањето на Александар го зајакнува и фактот што од вкупно девет пливачи во машка конкуренција само пет ја завршија трката, и од сите нив тој освои бронзен медал.

Вториот наш претставник Евгениј Поп Ацев го зазема четвртото место со време 7:53.15.

Победник во машка конкуренција беше пливачот од Италија, Едуардо Стокионо со време 6:55.04 часа. Кај жените пливачката од Франција, Дорник Моргане ја освои првата позиција со време од 7:19.08 часа.

Ова е одличен резултат за двајцата македонски пливачи на маратонот во Робервал, Канада. Еве го моментот на пристигнувањето на целта.

Ова е фотографија од пристигнувањето на целта на Александар. Пристигнувањето на целта на Поп Ацев - четвртопласираниот Македонец.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.