Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Македонски велосипедисти го искачија Дамаванд (5.609 мнв)

Недела, 31 Јули 2022

Несекојдневен успех и македонски спортски раритет - тројца Македонци со велосипеди се искачија на вулканскиот врв Дамаванд, највисок во Иран и во западна Азија.

Никола Нешкоски, Илија Деревјов и Лазо Миновски станаа првите Македонци кои со велосипед се искачиле на Дамаванд (5.609 м.), заспан вулкан во Иран и највисокиот врв во оваа земја и во западна Азија.

Несекојдневниот подвиг, за кој се потребни неколку дена, е вистински физички и ментален предизвик, а и искачувањето и спуштањето се изведува со комбинирано возење, туркање и носење на велосипедите на грб.

„Идејата за Дамаванд беше поради фактот дека сме велосипедисти, кои возат интересни и поекстремни терени. Лани бевме на Килиманџаро, а оваа година се решивме за Дамаванд. Почнавме од 2.400 метри надморска височина, првиот ден до 3.000. Вториот ден од 3.000 до 4.200 мнв, малку одмор и аклиматизација до 4.500 мнв. Наредниот ден ги носевме точаците до 5000 метри и ги оставивме да преспијат“, вели за „Слободен печат“ Нешкоски.

Вчера почнале пешки, до 5.000 мнв., а потоа точаците ги понеле на грб до врв. По краткото исполнето задоволство следело спуштањето кое било посебно искуство, со возење и туркање на велосипедите низ кршните ирански предели.

Врвот Дамаванд, кој се наоѓа близу брегот на Каспиското Море и има посебно место во персиската и модерната иранска култура, важи за релативно тежок врв за искачување и за планинарите, а спаѓа во екстремните маунтин-бајк тури на кои тргнуваат само најподготвените велосипедисти.

 

Last modified on Недела, 31 Јули 2022 - 18:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.