Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

ЦУК: Пожарот на Погана се активира од ветрот и продолжи кон с.Грчиште

Понеделник, 25 Јули 2022

Огнената ноќ на Погана со локализирана активност на пожарот некаде пред полноќ, ги остави без сон жителите на Ѓавото, а утрово поради ветерот се разгоре и пламените јазици почнаа да се движат од с.Ѓавото кон с.Грчиште.

Од Центарот за управување со кризи јавуваат дека кај с.Ѓавато пожарот е запрен на 100 до 200 метри од селото. На терен за гаснење на пожарот моментално се екипи на ДЗС од Валандово -тим за брз одговор со 13 вработени,Комуналец од Богданци со 10 луге, ДППД Дојран со 1 цистерна ,ТППЕ Струмица со 1 теренско возило со пумпа и 5 пожарникари, ТППЕ Гевгелија со 15 пожарникари.
Хеликоптер на АРСМ пристигнал во 06.00 часот  и веќе 11 пати има  дејствувано истурајќи вода на опожарените места, јавува ЦУК. 

Синоќа после 11 часовна борба со опожарените терени на Погана, со голем ангажман на пожарникарите и лицата коишто го бранеа селото Ѓавато од огнената стихија, огнот е контролирано пресечен на 150 метри од селото и свртен во правец на црквата и гробиштата и не е навлезен во селото, според досегашните информации од ЦУК.
Дежурните пожарникарски мешани екипи беа распоредени со возила на 50 метри во линија пред селото со дежурни ТППЕ сили опремени со шест ПП возила-цистерни во намера да ја одбранат таа линија до утрото кога се очекуваа да пристигнат воздушни сили за гаснење на пожарот.

Според информациите од ЦУК, огнот синоќа зафати само една стара куќа на перферија од селото, која што пожарникарите сесрдно ја геснеле во доцните ноќни часови.

Вака изгледаше Погана вчера попладне пред селото Ѓавото:

Ваква беше огнената слика синоќа во шумските предели на Погана пред с.Ѓавото.
Last modified on Понеделник, 25 Јули 2022 - 13:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.