Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

МВР: Во месец јули спречен илегален транспорт на 252 мигранти

Недела, 24 Јули 2022

На подрачјето на надлежност на полициски службеници од Полициска станица Богородица во текот на месец јули спречен е илегален транспорт на вкупно 252 мигранти. Tие се пронајдени во пет акции, а приведени се вкупно 7 лица.

Поседниот случај е регистриран вчера на подрачјето на општина Богданци. На место викано „Каменот“ во Богданци, околу (23.07.2022 г.) во 23.30 часoт полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор „Стар Дојран“ го лишиле од слобода Д.М.(44) од Скопје. При преглед во товарно возило „Сканиа“ со приколка, кое го управувал, биле пронајдени 86 лица мигранти од Пакистан, Сирија и Индија, меѓу кои имало и малолетници.
Мигрантите биле пренесени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ во Гевгелија.
Возачот бил задржан во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Најголемиот телегален транспорт на мигранти, во текот на овој месец, е регистриран на 9 јули кога во во товарно моторно возило „Ивеко“ со приколка, биле пронајдени 87 мигранти.
Извршителите на кривичното дело „криумчарење мигранти“ биле 43-годишен скопјанец и 26-годишен жител на Арачиново, и двајцата биле приведени на автопатот кај Клучка „Миравци.

Следуваат извештаите за спречен илегален транспорт на 61 мигранти пронајдени во автобус кој сообраќал на на автопатот А1, на делот Миравци – Демир Капија. (на 05.07.2022 во 22.00 часот), во контрола која ја спровеле полициски службеници од Полициската станица за граничен премин Богородица.

На 13.07.2022 околу 05.00 часот на магистрален пат кај с.Смоквица пронајдени се 14 лица мигранти во возило марка „Ауди“.

Последниот регистриран случај на криумчарењее мигранти во јули годинава е евидентира на 21.07.2022 во 18.00 часот на патот Гевгелија - с.Богородица, на место викано „Поново мовче“, кога полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор „Богородица“ го лишиле од слобода С.А.(47) од Скопје. На местото било забележано како во неговото возило „Фиат Линеа“, со скопски регистарски ознаки, влегуваат четири лица. При обид да биде извршена контрола на возилото, три од лицата се дале во бегство, нo набргу биле фатени, при што било констатирано дека се од Пакистан, како и лицето што било пронајдено во возилото. С.А. бил приведен во полициска станица, а мигрантите биле сместени во Прифатно-транзитниот центар „Винојуг“ во Гевгелија.

По целосно документирање на случаите МВР најави дека за сите сторители ќе биде поднесена соодветна пријава.
Согласно Кривичниот законик на РСМ за ваквите случаи „криумчарење мигранти“ е предвидена казна затвор до 4 години, а во случаите кога мигрантите се малолетни лица, казната е до осум години затвор.

 

Last modified on Недела, 24 Јули 2022 - 13:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.