Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Југот на МК ја „прибра“ короната и во лето

Вторник, 12 Јули 2022

Со 21 активни случаи на ковид-19 во регионот на надлежност на Центарот за јавно здравје Гевгелија, со позитивни ковид пациенти во сите три општини од југот на Македонија, може да се каже дека Гевгелија, Богданци и Дојран ја прибраа короната меѓу своите жители и во лето.

Фактор на појава и ширење на вирусот се летните раздвижености, патувања, контакти, занемарените хигиенски мерки,занемарената дистанцата и вирусот се пресели и кај жителите на југот од државата.

Во моментот Гевгелија има 15 активни на корона (4 новозаразени, 3 оздравени со денешниот извештај на ИЈЗ-Скопје).
Гевгелија стана Општина која со новозаразени од корона го полни извештајот на ИЈЗ-Скопје речиси секој ден во изминатите 2 недели,

Дека короната стаса на југот зборува и податокот што и во општина Богданци регистрирани се 5 позитивни случаи, а само 1 позитивно лице има во Дојран. Така што, југот веќе двеипол недели го изгуби статусот на „Зона без корона“.
Стручњаците се прашуваат: „Дали е ова предвремен старт на очекуваниот есенски корона бран во државата!?

Денеска во државата се регистрирани 511 нови случаи на ковид-19,(што е 34,3% од вкупниот број на тестирани и претставува висок процент на трансмисија на вирусот). Денеска ИЈЗ јавува за 2 смрни случаи како последица од корона компликации и вкупно 1.889 активни лица на вирусот.

Бројките наметнуваат претпазливост, барем околу примената на трите главни правила од корона мерките: миење раце, дистанца и носење маска при престој во затворен простор, болници, аптеки, јавен превоз.

 

Last modified on Вторник, 12 Јули 2022 - 19:03

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.