По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

Сабота, 02 Јули 2022

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на општина Гевгелија Андон Сарамандов ги изгуби надлежностите во делот за избор на кандидат за директор на ЈОУДГ „Детска радост“ Гевгелија“ - известуваат денеска од Општинската организација на СДСМ Гевгелија.

„Надлежностите на неодговорниот Сарамандов му ги одзеде Министерството за труд и социјална политика со РЕШЕНИЕ донесено на ден 27.06.2022 година, согласно член 201 од Законот за заштита на децата и член 57, став 1 од Законот за организација и работа на органите на државната управа. Наместо неодговорниот гевгелиски градоначалник, одземените надлежности во делот на детската заштита ќе ги врши Министерството за труд и социјална политика на РСМ и тоа во рок од една година“, велат во денешното свое известување гевгелиските социјалдемократи.

„Ова е второ решение за одземање на надлежности во сферата на детската заштита кое градоначалникот на Гевгелија го „заработува“ од Министерството за труд и социјална политика. Претходно во април годинава МТСП му ги одзеде надлежностите во однос на завршната сметка.

Се редат поразите на неработникот Сарамандов. Каква не грижа покажува првиот функционер во општината кога е во прашање грижата за децата, нивно згрижување од најмала возраст и воспитување на најмалите жители на општина Гевгелија!?

Заедно со Решението за одземените надлежности на Сарамандов над ЈОУДГ „Детска Радост“ истиот ден МТСП ја разреши в.д. директорката на Установата поставена од градоначалникот на општина Гевгелија. Со посебно Решение истиот ден МТСП изврши избор на директор кое ги има сите права и обврски согласно актите на ЈОУДГ „Детска радост“, Законот за заштита на децата и другите законски прописи.

Каков срам за неспособниот градоначалник на Гевгелија, каква бесчувствителност кон децата и установите за нивно згрижување покажува инфантилниот гевгелиски „НЕ ТАТКО на градот“, заклучуваат во денешната своја јавна реакција од ОО на СДСМ Гевгелија.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.