Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

Петок, 01 Јули 2022

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас ни беше голема борба неколку години. Тој го гарантира македонскиот јазик како еден од идните официјални јазици на Европската Унија и македонскиот идентитет”, напиша на својата страница на Фејсбук Бојан Маричиќ, заменик претседател на Владата за Европски прашања истакнувајќи дека “протоколот како таков веќе го нема во преговарачката рамка, она што се споменува се годишните прегледи”.

Договорено е со наша согласност и тоа е еден вид на гаранција дека никој ништо не може да ни' наметне во овој процес и дека со билатерален механизам ќе ги решаваме разликите.

“Историските прашања не влегуваат како критериуми во преговарачката рамка, а ниту еден од овие прегледи не е формален критериум на Европската комисија, ниту според нив се прави било какво влијание на преговорите во било кое поглавје”, наведе Маричиќ.

“Направивме многу. Плодот на заложбата и искрена посветеност на целиот процес е вчерашниот предлог. Ова е историска можност за ставање крај на лавиринтот за решавање на отворените прашања со Бугарија, и отварање на долгоочекуваните преговори со ЕУ”, напиша Маричиќ.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.