Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Четврток, 30 Јуни 2022

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во Гевгелија и регионот расте. За тоа пројавиле интерес умешни занаетчии, вршители на занаетчиска дејност со цел остварување на нередовен прилив на парични средства, а преку Занаетчиската комора и афирмација на својата дејност.

Фактор на интерес за усмерување кон оваа дејност беа и анти-ковид мерките на Владата која доделуваше финансиска помош за дејностите погодени од корона состојбите во државата, потоа ослободување од ДДВ, намален персонален данок за занаетчиите, субвенции на плати, како и грантови за самовработување преку Агенцијата за вработување на РСМ.

Особено погодни беа грантовите од АВРМ кои овозможуваа самовработување со финансиски грант од 307.500,- денари. Во 2021 година такво самовработување направија 35 занаетчии од кои 21 во Гевгелија. Во другите општини од РЗК исто така имаше интерес и свое професионално вработување преку АВРМ остварија и уште 8 занаетчии во Богданци, 6 во Валандово.
Самостојно, без користење на финансиски грант се формираа уште 5 занаетчиски дејности, и тоа 1 во Богданци и 4 во Гевгелија.

Сето тоа укажува дека анти-ковид мерките на Владата биле широкот прифатени од умешните занаетчии во Гевгелија и регионот, па занаетчиската дејност продолжила да расте како една специфична и барана стопанска гранка во локалната економија.

Регионалната занаетчиска комора со седиште во Гевгелија денеска брои 310 регистрирани занаетчии евидентирани во РЗК за регионот на Гевгелија, Богданци, Дојран и Валандово. Овде доминираат фризери, козметичари, автомеханичари, автолакери, лимари, електричари, ѕидари, молери, поставувачи на подни облоги, изработка на мебел, и други дејности неопходни за секое домаќинство.

Занаетчиите од Гевгелија задоволни што општина Гевгелија имала слух за нивните барања, па годишната комунална такса за занаетчиите од 500 била намалена на 350 денари за 2000, 2021 и 2022 година. Ваков потег немаше од страна на другите општини за занаетчиите кои егзистираат во нивниот општински атар (Богданци, Валандово и Дојран), што е потенцирано како позитивна соработка помеѓу РЗК и Општина Гевгелија.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.