СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Четврток, 30 Јуни 2022

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија реагираат за утврдени манипулации на Општина Гевгелија со Владината програма за рурален развој. Во својата реакција тие велат:

„Советот на општина Гевгелија со гласовите на мнозинството кое го сочинува ВМРО-ДПМНЕ на последно одржаната седница, вчера денеска донесе одлука за утврдување приоритет на проект „Пристапен пат до земјоделско земјиште во КО Мрзенци, општина Гевгелија“.

Со овој проект општина Гевгелија има намера да аплицира на јавен повик од Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој за користење на средствата од Програмата за финансиска подршка на руралниот развој за 2022 година. Средствата се во износ од 1.000.000 денари и треба да бидат целосно покриени од Државната Агенција, по завршувањето на инвестицијата, односно 100% државни буџетски средства“ - пишува во реакцијата на СДСМ, а за истата одлука потврда за изгласување има објава и на ВЕБ страната на општина Гевгелија

Намерата би била во ред, велат гевгелиските социјалдемократи, доколку се работеше за обезбедување пат до земјоделско земјиште. Но, самиот образлагач на општината на 11-та седница на Советот потврди дека ова е трасата за пат до месноста Топлик, каде општина Гевгелија со годишната капитална програма планира да изгради локален парк.

- „Како тоа гевгелиската локална самоуправа се осудува да ги обманува и манипулира државните фондови, конкретно Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој, аплицирајќи за доделување средства за изградба на пат до локалитетот Топлик, наместо до земјоделските посеви на жителите од општина Гевгелија!?
Имаат ли земјоделците од Моин, Негорци, Прдејци, Миравци, Милетково, Кованец, Горничет свои локални земјоделски патишта кои подлежат на оваа програма за рурален развој и изградба на пристапни патишта, а Општината и градоначалникот Сарамандов ги заборавиле!?“ - прашуваат од гевгелиската ОО на СДСМ.

- „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“, оценуваат во својата реакција кон одлуките на општина Гевгелија од СДСМ Гевгелија.

Last modified on Четврток, 30 Јуни 2022 - 12:19

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.