Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Понеделник, 27 Јуни 2022

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се однесува на туристичките места ќе ги израдува тамошните трговски оператори.
Имено, Парламентот на Република Северна Македонија денеска ги одобри измените на Законот за трговија со кои се овозможува сите трговци на мало и големо во туристичките дестинации да работат во недела и државни празници, дефинирани според Законот за празници.

- „Измените на Законот за трговија се очекува дополнително да ја поттикнат економската активност во земјава, особено во туристичките дестинации“ констатира Министерот за економија во Владата на РСМ Крешник Бектеши.
- „Со оглед на податоците што ги имаме од Државниот завод за статистика за зголемувањето на бројот на туристи од почетокот на годината, како и очекувањата согласно веќе направени резервации за странските туристи кои ја посетуваат Северна Македонија оваа сезона туристички, особено Охрид и Струга, во редот со законските измени очекуваме зголемување на туристичката дејност низ целата држава“ оценива Бектеши.

Измените на Законот за трговија беа одобрени преку заеднички дијалог во сеопфатен процес со сите чинители, особено во туристичкиот сектор, а на денешната седница на Собрание истите се усвоени со мнозинство гласови, објави министерот Бектеши на социјалните мрежи.

Работниците во трговските центри кои работат во недела и празници ќе добијат 100 проценти повисока дневница.
Овие законски измени стапуваат во сила откако ќе бидат објавени во Службен весник.Last modified on Понеделник, 27 Јуни 2022 - 18:03

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.