Пилешко со тиквички

Недела, 19 Јуни 2022

Сезонската тиквичка во комбинација со пилешко бело месо и малку сланинa за зголемена арoма и вкус на јадењето ќе биде изненадување за сите гурмани.

Потребно ви е:
- Убаво парче месо од пилешки гради
- 1 тиквица
- 5 тенки парчиња сланина
- 5 тенки парчиња кашкавал
- маслинов зејтин
- пермезан 20 грама
- сол, црн пипер по желба

Се сецка белото пилешко месо по неговата должина на шест делови, да остане заедно како дланка. Се редат помеѓу претходно исечените парчиња тиквица, сланина, кашкавал. Се наросува со сол, црн пипер и маслиново масло за готвење. Се пече на 180 степени во рерна 40 минути.

Изгледот е совршен, а задоволството од гурманскиот ручек, самите ќе го откриете.

Добар апетит!

Бонус рецепт: Ролнички од тиквици со пилешко. Готови се за 30 минути во рерна на 180 степени. Уживајте во денот и задоволството од вкусната храна.

Last modified on Недела, 19 Јуни 2022 - 14:41

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.