Трибина посветена на земјоделството одржа СДСМ Гевгелија

Сабота, 18 Јуни 2022

Синоќа во Гевгелија во органозција на СДСМ Гевгелија се одржа работна трибина на тема земјоделие на која свои излагања имаа Трајан Димковски-советникот за рурален развој во МЗШВ, Гоце Ѓеоргиевски раководител на сектор за рурален развој при МЗШВ, пратениците од ИЕ4 Марија Костадинова и Панчо Минов, воедно и членови на собраниската комисија за земјоделие.

На трибината говорниците потенцираа дека Владата предводена од СДСМ во време на светска економска и енергетска криза, во време на ограничени производи на светските пазари, презема мерки за унапредување на земјоделството и зголемување на домашното земјоделско производство.
Тука се пред се' мерките за субвенционирање на земјоделството и сточарството, особено мерката „Млад земјоделец“ каде исплатата е покачена 100% и грантовите за млади земјоделци изнесуваат 20.000 евра, потоа мерката „рурална жена“ каде се стимулираат жените како претприемачки и производители на храна во руралните средини и овде грант дотациите од МЗШВ изнесуваат по 6.000 евра.
Се потенцираше и посебната програма „Борба за храна“ каде се стимулираат одгледувачите на пченица, пченка, сончоглед и јачмен.

Пратеникот Паче Минов ја нагласи мерката за стимулација на 60 мали винарии во Македонија со грант од по 10.000 евра за секоја поединечно, меѓу кои има и две од Гевгелија.

Гоце Ѓоргиевски ги нагласи заложбите на владата на СДСМ во сферата земјоделие, особено од превземањето на власта во 2017 година и состојбата со закочените проекти и закочените закони во секторот земјоделие наследени од претходната власт и актуелниот ребаланс на буџетот кој треба да донесе директна исплата кон производителите од 2,7 милијарди денари со што ќе бидат исплатени сите задоцнети и сите пристигнати субвенции за оваа година. Ѓоргиевски ја истакна искористеноста на ИПАРД фондовите за Македонија во висина од 99%, додека во времето на ВМРО-ДПМНЕ таа изнесуваше од 4 до 20% што е енормна разлика и денес Македонија е лидер во остварувањето на програмата за ИПАРД фондовите.

- „Додека нивната девиза беше „лажи и кради“ нашата девиза е да работиме и имаме задоволни граѓани“ истакна Ѓоргиевски за разликите во начинот на работа меѓу ДПМНЕ и СДСМ во сферата земјоделие и фондовската искористеност од ЕУ програмите.

Трајан Димковски- советник за рурален развој ги обасни пред присутните постојните и новите мерки за субвенционирање на земјоделците, сточарите, произвидителите на храна, а со програмата за „рурален развој“ овде се опфатени дури и малите туристички комплекси во руралните средини,, малите угостителски објекти, призводители на мед и локална храна од поднебјето на Македонија.
Тој нагласи дека со мерката „Директни платежни интервенции“ за следната 2023 година, во Буџетот се планирани 6(шест) милијарди денари со што нема да има никаков застој во исплатата на сите категории субвенции од секторот земјоделие и сточарство.

Димковски одговараше и на прашања од присутните за изграбата на Конска Брана кај Гевгелија, за придобивките на земјоделците од „Отворен Балкан“.
Присутните на трибината ги интересираше исплатата на субвенциите за сточарите, исплатата на субвенции за предадени култури на производни капацитети, за одобрување мерка за набавка на комбајн за Гевгелија.

Пратеникот Минов и советникот Димковски потврдија дека во новиот закон за земјоделие е предвидено решение исплатата на предадени производи во преработуваччки капацитети да биде максимално за 180 дена, но опозицијата го блокирала неговото донесување. Производителите присутни на трибината негодуваа дека на тој начин нивниот производ се обезвреднува, а планираната добивка им ја јаде инфлацијата.

На трибината свое излагање имаше и Миле Атанасов, претседател на СДСМ Гевгелија кој ги потенцираше придобивките од мерките за субвенционирање на земјоделието и помеѓу производителите од гевгелиско.

 

Last modified on Сабота, 18 Јуни 2022 - 15:22

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.