РКЕ: Нови цени на горивата

Понеделник, 13 Јуни 2022

Регулаторната комисија за енергетика денеска ја објави новата одлука со која се утврдуваат највисокита малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт. Одлуката предвидува зголемување на маопродажната цена на бензинот за 1.5 денари, а на дизелот за 3,оо денари..

Од ноќеска на полноќ највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, според Одлуката на РКЕ изнесуваат:

- Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС - 95 - 111,50 (денари/литар)
- Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС – 98 - 113,50 (денари/литар)
- Дизел гориво - ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) - 107,50 (денари/литар)
- Масло за горење - Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) - 105,00 (денари/литар)
- Мазут М-1 НС - 56,317 (денари/килограм).

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај бензините во просек за 1,249%, кај дизелот зголемување во просек за 3,681%, кај екстра лесното масло зголемување во просек за 3,681 % и кај мазутот зголемување во просек за околу 1,405% поради што во структурата на цените на нафтените деривати е извршено соодветно прилагодување.

Новата Одлука на РЕК влегува во сила со денот на донесувањето, а ќе отпочне да се применува од 00:01 часот на 14.06.2022 година (вторник)..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.