Историски чин -Богослужба на македонски јазик во Вселенската Патријаршија

Недела, 12 Јуни 2022

Заедничка света литургија на архиескопот охридски и македонски Стефан со Вселенскиот Вартоломеј одржана денеска во соборниот храм „Свети Георгиј Победоносец“ во Фанар (Истанбул) се одвива и на македонски јазик што само по себе е историски чин.

Во четвртокот вселенскиот патријарх Вартоломеј на архиепископот Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската архиепископија (ОА) во богослужбено и канонско единство.

На литургијата во Фанар присуствува владина делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски.

На Патријаршиската и синодална литургија премиерот ги прочита молитвите Симболот на верата и Оче наш. На премиерот му беше укажана чест , со тоа што му беше дадено да ги прочита молитвите „Симболот на верата“ и „Оче наш“ во име на народот на својата земја.
Ова е традиција во Вселенската патријаршија за време на одржување на литургија.

Ова е прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на Охридската архиепископија во богослужбено канонско и ерархиско единство со останатите православни цркви, со што се отстрани повеќедецениската изолираност наложена врз нашата Црква.

-„Честитки за сите граѓани а особено за македонскиот народ. Сите сме горди за денешниот историски настан и литургија, на Македонски јазик, потврда за нашата македонска посебност и идентитет“, објавија од СДСМ на нивната официјална страница на Фејсбук по повод денешниот историски чин што се уште трае во Вселенската патријаршија.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.