Победници на Детските триатлон трки во Дојран

Сабота, 11 Јуни 2022

Денеска завршија детските триатлон трки на патеките и водите во Дојранското езеро. На националното првенство што се одржува денеска и утре во Дојран, првите трки ги завршија најмладите учесници на триатлонот, децата

Трката деца 1 имаше стаза од 100 метри пливање, 2,5 километри возење велосипед и 624 метри трчање.
Кај младите девојчиња од 7 учеснички 5 пристигнаа на целта. Најуспешна од нив со севкупно време од 13: 40 минути беше КАТАЛИНА СТЕВКОВСКА од клубот „Триоги“.
Кај машките деца од 14 кои стартуваа со пливање, на целта пристигнаа 12 триатлонци, а 2-ца беа дисквалификувани. Најдобро време постигна ЈОВАН КУТАНОСКИ од клубот „3Дисциплинс“ со севкупно време од 11:04 минути.

Трката „Деца 2“ (деца на поголема возраст ) се одвиваше на трасите од 200 метри пливање, 5 километри возење велосипед и 1.250 метри трчање. Учествуваа 15 триатлонци и сите пристигнаа на целта. Најдобри резултати постигнаа:
1. (ж) БИСТРА ГРУЕВСКА - од „Триоги“ - време 22: 25 минути, и
1. (м) МАРИО БРЕЗОВСКИ од клубот „Триоги“ време од 19:36 минути.

Сите учесници во трките „Деца 1“ и „Деца 2“ денес беа извонредни! - оценува организаторот, Триатлон Федерацијата на Македонија.

Утре следуваат трките на кадетите, јуниорите, сениорите и учесниците во мастерс категориите.
Повелете на спортска фешта во Дојран.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.