Гевгелиските шахисти ги победија струмичките во двомеч

Недела, 05 Јуни 2022

Шаховскиот клуб „7-ми Ноември“ од Гевгелија синоќа беше организатор и домаќин на турнир за деца и сениорски двомеч во коиј учество зедоа членови на гевгелискиот шаховски клуб и ШК „Цареви Кули“ од Струмица.

На турнирот за деца учествуваа вкупно 16 играчи,поделени во две групи кои потоа преку полуфинале и финале го донесоа победникот на турнирот. Најдобар и победник во финалниот меч беше гевгелискиот шахист Кристијан Кавазов.Тој во финалето за нијанса беше подобар од Михаил Танушев и заслужено го освои првото место.

Во сениорскиот двомеч подобри беа сениорите на ШК „7-мо Ноември 2021" кои со резултат 3:2 беа поуспешни од гостите од Струмица.

Турнирот се одржа синоќа во просториите на гевгелискиот шаховски клуб. Домаќините и гостинскиот тим покрај добрата игра реализираа прекрасно дружење со пасијата која ги зближува - шахот, на задоволство на членовите од двата клуба.

Фото: ШК „7-ми Ноември“ 

 

Last modified on Недела, 05 Јуни 2022 - 13:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.