Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Грчки ветар

Понеделник, 30 Мај 2022

Брз и освежителен оброк за сите оние кои немаат многу време и трпение за подготовка, а ќе ги изненадите гостите или домшните со лесна закуска. Комбинација на зазики, макарони, варени јајца.

Потребни состојки:
- 1/2 од пакувани тестенини
- 350 мл. јогурт
- 2 коцки фета сирење
- 1 краставица
- 2-3 чешњиња лук
- малку маслинки
- 3 лажици павлака
- 1-2 тврдо варени јајца
- малку свеж зачин
- 2 лажици маслиново масло
- сол по вкус
- малку лимон

Подготовка:
Подгответе и исцедете ги тестенините. Исецкајте ги краставицата, маслинките, лукот, јајцата и посипете ги со свеж зачин. Исецканата содржина ја ставате во садот каде сте ги спремиле за сервирање тестенините.
Додадете овде во садот со состојките од јогуртот, маслиновтоо масло, малку исцеден лимон, и малку изрендана фета.
Пробајте дали после сирењето и јогуртот смесата има потреба од сол и посолете. На крај додадете ја павлаката и се повторно промешајте.

Добар апетит !Last modified on Понеделник, 30 Мај 2022 - 23:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.