Грчки ветар

Понеделник, 30 Мај 2022

Брз и освежителен оброк за сите оние кои немаат многу време и трпение за подготовка, а ќе ги изненадите гостите или домшните со лесна закуска. Комбинација на зазики, макарони, варени јајца.

Потребни состојки:
- 1/2 од пакувани тестенини
- 350 мл. јогурт
- 2 коцки фета сирење
- 1 краставица
- 2-3 чешњиња лук
- малку маслинки
- 3 лажици павлака
- 1-2 тврдо варени јајца
- малку свеж зачин
- 2 лажици маслиново масло
- сол по вкус
- малку лимон

Подготовка:
Подгответе и исцедете ги тестенините. Исецкајте ги краставицата, маслинките, лукот, јајцата и посипете ги со свеж зачин. Исецканата содржина ја ставате во садот каде сте ги спремиле за сервирање тестенините.
Додадете овде во садот со состојките од јогуртот, маслиновтоо масло, малку исцеден лимон, и малку изрендана фета.
Пробајте дали после сирењето и јогуртот смесата има потреба од сол и посолете. На крај додадете ја павлаката и се повторно промешајте.

Добар апетит !



Last modified on Понеделник, 30 Мај 2022 - 23:14

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.