DEEP PURPLE ја свиреше „Јовано, Јованке“ во Македонија

Недела, 29 Мај 2022

Легендарниот бенд пред публиката во Македонија на својот синоќа одржан концерт во Скопје ја поздрави македонската публика со македонската песна „Јовано, Јованке“.

Видеото го постираше професорот по музика во СОУ „Богданци“ од Богданци, Ристо Лазаров оценувајќи дека:
„Има нешто кое зборува за нас, и начин како да кажеме кој сме. Еве доказ - оваа видео.

На концертот на DEEP PURPLE неколку пати бевме поздравени како Македонија.
Најважно, клавијатуристот на DEEP PURPLE ја испочитува државата свирејки го ова. Самите препознајте.

Благодариме DEEP PURPLE!!! - напиша Лазаров на социјалните мрежи.

Задоволната публика го отпеа рефренот од песната и отпоздрави со громогласен аплауз.

Групата DEEP PURPLE важи за еден од најголемите рокенрол состави на сите времиња, а во неа членуваат Иан Гилан, Иан Пејс, Роџер Гловер, Стив Морс и Дон Ејри. Во последната деценија, групата објави четири студиски албуми, а во меѓувреме одржува и турнеи низ сите континенти. Синоќа настапија во Арената „Борис Трајковски“ со своите познати „Smoke on the water“, „Hush“, „Strange kind of woman“, „Woman from Tokyo“, „Knocking at your back door“, „Highway star“ и уште многу други хитови што го одбележаа пет децениското постоење на бендот во музичката историја.

Last modified on Недела, 29 Мај 2022 - 17:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.