Реал Мадрид по 14-ти пат е шампион на Европа

Недела, 29 Мај 2022

Фудбалерите на Реал Мадрид го подигнаа 14-тиот пехар во Лигата на шампионите, откако вечерва со 1-0 го совлада Ливерпул во големото финале одиграно во Париз.
Иако „црвените“ имаа повеќе шанси од игра , сепак, на крајот „кралевите“ со еден гол успеаја да дојдат до големиот пехар.

Винисиус Жуниор беше човекот кој што погоди во мрежата на Алисон во 59. минута, додека пак херој на мечот е голманот на Реал, Тибо Куртоа кој што собра дури девет одбрани на мечот.

Во финишот од средбата Реал можеше да стигне и до втор погодок, но неуспеа, а Ливерпул на крајот нападна и со Ван Дајк и со сите сили, но „кралевите“ се одбранија и стигнаа до 14-тиот трофеј.

За Карло Анчелоти ова е петти трофеј во историјата во ЛШ. Реал направи голема предност во бројот на титули првак на Европа. Ливерпул остана на шест трофеи.

Last modified on Недела, 29 Мај 2022 - 00:28

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.