Топ Новости

Реакција на Левица - Гевгелија

Петок, 27 Мај 2022

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни трошоци за година и осум месеци“ - обвинуваат од Левица Гевгелија.

Податокот го објавија на социјалните мрежи потенцирајќи дека гевгелиската пратеничка од опозициониот ДПМНЕ за 20 месеци, колку што изнесува периодот откако е на пратеничка функција таа „си наплатила 720 716 денари или 11.718 евра за патни трошоци.

- „Тоа го прави во ситуација кога железничкиот и патниот сообраќај во сите правци во Републиката и' е бесплатен како пратеник и кога има плата од околу 1 500 евра“ - велат од гевгелискиот огранок на партијата Левица.

Тие додаваат во своето објаснување дека:: „Во меѓувреме обичен работник сонува за 500 евра плата, а платени патни трошоци ни на сон не му идат“ споредувајќи ги очекувањата на работниците во државата.

Додека пратеничката ги троши јавните буџетски средства голем дел од граѓаните не ни знаат дека таа е пратеник, констатираат од Левица, посочувајќи ја непрепознатливоста на нејзиниот ангажман како претставник во Собранието на РСМ, па велат:
- „ Да биде трагедијата поголема има граѓани во Гевгелија, а не па во ИЕ 4, кои не знаат дека има пратеник од Гевгелија во Собранието кој се вика Ангелинка Петкова“ - оценуваат од Левица.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.