Топ Новости

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Петок, 27 Мај 2022

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на своите образовни понуди за полуматурантите од Гевгелија и околните општини.

Отворениот ден на средби со новите потенцијални средношколци го реализираа учениците од СОУ „Ј.Јосифовски“ заедно со своите професори.

Секоја од постојните струки (наставни смерови) во СОУ имаше свој посебен штанд, а учениците во разговор со полумаурантите нудејќи им пригодни флаери ги запознаваа со основите на наставниот смер и каква специфична наобразба ќе добие ученикот ако го одбере овој смер за упис во Средношколскиот училишен центар во Гевгелија. Наставните насоки се:

- Гимназиско образование
- Економија, право и трговија
- Угостителство и туризам (ХТТ, келнери и готвачи),
- Здравство и социјална заштита
- Машинска струка

Со огласот на МОН за упис на средношколци во СОУ „Јосиф Јосифовски“ во Гевгелија во прва наставна година 2022/23 можат да се запишат вкупно 286 ученици во 10 паралелки со настава на македонски јазик според наставни планови и програми. И тоа 102 ученика во гимназиско образование и уште 34 во билингвистичка паралелка за гимназиско образование со настава на македонски и француски јазик. Потоа 50 ученика во угостителско-туристичката насока, 50 во машинска струка, 25 во економско-правна струка и 25 во здравствената струка на образование.

Погледнете ја галеријата од Отворениот ден во СОУ во Гевгелија и завидниот интерес на полуматурантите кои го посетија наменски „Отворениот ден“ за новите уписи на средноколците.

 

Last modified on Петок, 27 Мај 2022 - 16:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.