Топ Новости

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Четврток, 26 Мај 2022

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални вкусови од поднебјето, од плодовитe на езерото, но магијата е и во подготовката на вредните раце на домаќинките, а не помалку вредни се и домаќините.
Е, токму гастрономијата е основата на традиционалниот “Дојран Гурман фест” кој и годинава ќе ги собере на едно место сладокусците и локалните домаќини и угостители.

Фестивалот на дојранското кулинарство е во организација на здружението на жени “Дојрана” од Нов Дојран и Општина Дојран.
Времето на одржување е во недела на 29.05.2022 година, со почеток во 19.00 часот, под отворено небо, на тениското игралиште во склоп на ООУ “Кочо Рацин” во Нов Дојран. Организаторите ги покануваат љубителите на добрата храна да им се придружат на фестивалската фешта на вкусови од поднебјето на Дојран,

- „Настанот кој ќе понуди гастрономско патување низ автентичните вкусови на традиционалната кујна од дојранското поднебје. На менито ќе бидат традиционалните јадења како крап во тава, перкија, белвица и сом, нема да изостанат и вкусните пекарски производи, а за искуството да биде целосно, познататата дојранска баклава и татлија неизбежно ќе се најдат на софрата“ - вели со поканата до посетителите градоначалникот на општина Дојран, Анго Ангов..

Жените, членки на здружението „Дојрана“ велат дека настанот го организират со голем ентузијазам и љубов, а целта е да се промовира целокупната туристичка понуда на Дојран. 

Секое задоволство проследено со пригодна забава е двојно задоволство, па така вечерта на гурманскиот фестивал предвиденa е и богата забавна програма. со настап на музичарите од “Мерак меана”. 

Велигденско, мајското туристичко добредојде на дојранските угостители продолжува да ја промовира дојранската туристичка понуда и со специфичната гастрономија и специјалитетите од локалното поднебје.

Недела, Дојран повелете на „Дојран гурман фест“.

 

Last modified on Четврток, 26 Мај 2022 - 19:54

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.