Топ Новости

Приведен грчки државјанин на Богородица

Четврток, 26 Мај 2022

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на меѓународниот граниен премин Богородица вродуваат резултат.

Синоќа полициски службеници вработени на ГП „Богородица“ го лишиле од слобода К.Е.(71) од Република Грција.
При проверка на патничката документација полициските службеници констатирано дека К.Е. е евидентиран во службена евиденција за приведување со судска наредба поради сомнение за сторено кривично дело по член 279 од Кривичниот законик.

Настанот се случил воо 22:30 часот, вчера, среда на 25.05.2022 година.
Притворениот бил предаден во СВР Струмица за понатамошна постапка.

Членот 279 по кое се терети приведениот и тоа по судска наредба, се однесува за „Даночно затајување“ според Кривичниот Закон на РМ и во него за сторителот е предвидена казна од шест месеци до пет години затвор вклучително и парична казна, а ако сторителот на даночното затајување е правно лице се изрекува парична казна..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.