Гевгелија ги чествуваше Светите Кирил и Методиј

Вторник, 24 Мај 2022

Со Златоусотова утринска Ллитургија, Празнична Литија со моштите на 40 светители низ улиците и плоштадот низ Гевгелија, како и настап на Ансамблот „Македонија“ денеска Црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Гевгелија ги чествуваше Светите браќа Кирил и Методиј, основоположниците на македонското писмо, креаторите на ширењето на писменоста меѓу словенските народи и творците на генерирачкиот цивилизациски придинес за денешницата - писменоста, литературата, книжевноста.

Одбележувањето на овој значаен ден од македонската историја и култура се поклопува со денот кога МПЦ-ОА се стекнува со автоќефалност со што конечно Македонската Црква и духовно се осамостојува.

Видео од денешното чествување во Гевгелија во организација на Црквата именосец на празникот „Св. Кирил и Методиј“ и за прв пат литија со мошти од 40 светители, преподобни и маченици.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.