Топ Новости

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

Понеделник, 23 Мај 2022

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од слобода 35 годишник од Стар Дојран.

Во полицискиот извештај стои наведено дека:

„На 22.05.2022 околу 00:10 часот во близина на Граничен камен 55/5–с.Богородица од полициски службеници од Полициска станица Богородица е лишен од слобода Н.М. (35 г.) од Стар Дојран“.
Н.М. се терети затоа што преку границата со Р.Грција пренесувал торба со 82 пакувања од 10 кутии на различни видови цигари и 10 пакувања тутун.
Цигарите и тутунот се акцизна стока која подлежи на царински давачки кон државата и со тоа е направен трговски и царински прекршок.

За настанот е известен јавен обвинител, а по целосно документирање на случајот кон притворениот ќе биде поднесен соодветен поднесок, известуваат од МВР.Last modified on Понеделник, 23 Мај 2022 - 11:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.