Распеани Гевгеличани на Фестивал во Струмица

Петок, 20 Мај 2022

Традиционалниот 12-ти Фестивал „Под кулите на Струмица“ се одржа и годинава, а на истиот свое забележително учество имаше групата „Распеани Гевгеличани“ од Гевгелија.
Пејачите и музичарите ја исполнија пред струмичката и регионална публика својата зацртана музичка програма за настап: „Ај шо ќе прајме девојко“, „Кажи ми Цвето“ и песната „Сношти вечер“ со мелосот од гевгелиско.

Настапот беше викендов што измина на 13 мај. Фестивалот „Под кулите на Струмица“ нема натпреварувачки карактер туку ревијална презентација на богатиот култрен мелос од југот. Покрај гевгелиската група на сцената во Домот на културата во Струмица настапија и пејачките групи од Валандово, Радовиш, Штип и домаќините од Струмица.

Песните одекнуваа и после настапот со заедничките дружби на распеаните јужњаци.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.