Топ Новости

Пресудa за „ТНT“: 9 години затвор за Груевски, 3 години за Јанакиески

Петок, 20 Мај 2022

Кривичниот суд во Скопје денеска изрече затворски казни за обвинетите во случајот „ТНТ“, којшто го отвори поранешното Специјално јавно обвинителство. За уривањето на објектот „Космос“ во 2011 година на бизнисменот Фијат Цаноски, на девет години затвор е осуден експремиерот во бегство, Никола Груевски, додека на поранешниот градоначалник на општина Гази Баба, Тони Трајковски, му е изречена првостепена пресуда од четири години затвор.

Иста казна доби и градежната инспекторка Елисавета Најдовска, додека поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, е осуден на три години затвор. Тројца членови на Комисијата за јавни набавки се ослободени од обвинението.

Според пресудата, осудените ќе треба солидарно да ја надоместат штетата којашто му е нанесена на бизнисменот Фијат Цановски во износ од над 683.514.964 денари.

Тие беа обвинети за злоупотреба на службената положба и овластување“. Според обвинението, во 2011 година сториле кривично дело од политичка омраза со уривање на комплексот „Космос“ на Фијат Цаноски.

 

Last modified on Петок, 20 Мај 2022 - 15:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.