Топ Новости

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Четврток, 19 Мај 2022

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој сообраќа на релацијата Скопје-Гевгелија. Пожарот е евидентиран кога тој запрел на станицата кај тиквешкото село Кукуричани, со цел да се качат патниците од оваа станица.

Според полицијата во ОВР Неготино, каде е пријавено за настанот, пожарот се случил на 17.05.2022 околу 18:42 часот. Пријавителот навел дека на железничка станица Кукуричани настанал пожар во локомотива од патнички воз кој сообраќал на релација Скопје – Гевгелија. Екипа на Територијалната противпожарна единица Неготино го изгаснала пожарот, а повредени лица нема. Увид на местото ивршила екипа од ОВР Неготино.

Снимка од пожарот денеска се појави на ТикТок, а на неа се гледа како неколку луѓе се обидуваат со кофи со вода да ја изгаснат локомотивата, од која се извива густ чад, а патниците од перонот ја следат состојбата со пожарот. Видеото го евидентира присуството на Полицијата, Противпожарното возило, патниците кои чекаат да се заврши акцијата со гаснењето и да го продолжат патувањето.

Инаку, ова е трет случај на опожарување на локомотива на Македонски железници. Минатата година ваква несреќа се случи на 21 Мај кај ЖС „Смоквица“. Вториот случај беше регистриран на 21 септември 2021 кај пругата Згрополци-Велес на патничкиот воз 611 кој сообраќаше на релација Гевгелија-Скопје. И двата пожара лани и вчерашниот беа успешно и брзо изгаснати. Време да се запрашаме за нивната старост, квалитетот на одржувањето, сервисирањето.

Last modified on Четврток, 19 Мај 2022 - 04:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.