Украина победи на Евросонг 2022

Недела, 15 Мај 2022

Украинскиот оркестар „Калуш“ донесе хипнотичка мешавина од рап, фолк и флејта толку фанки што ќе ја паметите со денови, најавија од Евровизискиот тим уште со првата нивна појава на сцена. .

Во вечерашното финале на Евровизиското натпреваруваше со гласовите на националните жирија од 40 земји учеснички песната на Украина доби 192 гласови и беше пласирана на 4-то место.
Вртоглав прсврт направија гласовите на публиката од телевоутингот каде Украина доби максимални 431 глас, па гласовниот пласман и' достигна до неверојатни и недостижни 631 глас.

Тоа ја однесе Украина на ПРВОТО место од табелата за пласман, а со конечноста на гласањето ја направи Украина победник на годинашниот Евросонг.

Зад себе ги остави Велика Британија на второто место со 466 гласови, Шпанија на трето место со 459 гласови, Шведска на 4-то место со 438 гласови, Србија на 5-то место со вкупно 312 гласови.

Пред да се известат гласовите за првите 10 пласирани земји престставнички на Евросонг според гласовите на националните жирија, со доделените гласови од публиката Србија изби на прво место и така беше се до гласањето на следните7 земји, па падна на 2-ро место.

Најслаб пласман имаше претставникот на Германија со „0“ гласови од жирито и само 5 гласови од публиката.

Слушнете ја новата песна на Евровизија за 2022 година - „Стефаниа“ на групата „Калуш“.од Украина. 

Еве ги конечните резултати од гласањето:
Last modified on Недела, 15 Мај 2022 - 01:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.