Валентина Узунова првак на Охрид ултра треил 2022

Сабота, 14 Мај 2022

Ултра тешкиот маратон по планински патеки, камен нерамен терен со огромна захтевност на учесниците во должина од 40 километри што се одржа денеска во Охрид на Валентина Узунова, член на АК „7-ми Ноември“ Гевгелија и донесе ПРВО место ве нејзината категорија + 55 години и високата трета позиција во генерален пласман на тркачкиот ултра маратон.

Оваа наша атлетичарка маратонка уште еднаш покажа дена на секој атлетски настап е „резервирана“ за трофеи.
Нејзиното време на патеката денеска изнесуваше 6:06:18 часа.

Освен Валентина, успешен настап на гевгелиски долгопругаши атлетичари имаауште двајца атлетичари на АК „‘-ми Ноември“ Гевгелија. Тоа се Методија Ичев и Мијалчо Андоновски кои настапија на полумаратонот до 22 километри.
Мијалчо Андоновски беше 5-ти во својата конкуренција, а 54 во генерален пласман.
Методиј беше 18-ти во својата конкуренција, а 55-ти во генерален пласман.

„OHRID ULTRA TRAIL 2022“. се одржува по шетврти пат и обезбеди учество на над 300 атлетичари од 23 земји од Европа, Северна и Јужна Америка, како и земји од соседството.
Во ваква конкуренција чест е да си гевгеличанец-маратонец и носител на медал за Прво место.
Браво Валентина, Браво за Мијалчо и Методиј.

А вака беше на Финишот:

Двајцата полумаратонци од Гевгелија задоволни од својот пласман.
Last modified on Сабота, 14 Мај 2022 - 18:11

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.