Топ Новости

77 години СОУ „Ј.Јосифовски“ Гевгелија

Петок, 13 Мај 2022

СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија го одбележа патрониот ден. Со низа свечености учениците и вработените од училиштето во знакот на одбележувањето на 77-годишното постоење на гимназиското образование потврдија уште еднаш дека гевгелиската гимназија е носителот на образовните процеси во градот и регионот.

Свечената прослава се одржа во Народниот театар со пригодна програма подготвена од учениците и нивните професори-ментори: Розета Картова, Илија Атанасов, Бисерка Макревска, Даниела Џишева, Александра Ќаева, Тони Аврамов и Жаклина Атанасова.

На почетокот од свеченоста свое обраќање имаше директорката на училиштето Марија Танева.

- „- Нашиот училиштен центар од година во година го менува и подобрува својот облик, со првенствена цел да стане попријатна и пофункционална установа за реализирање на воспитно-образовната дејност и сите предвидени наставни програми. Во тек сме со иновативни методи, нови пристапи и следење на сите актуелни случувања кои можат да го усовршат и подобрат наставниот процес и на нашите професори и ученици да им понудат нови перспективи за стручен и индивидуален развој, во функција на современото општество. Се гордееме со нашите достигнувања, но во исто време се обидуваме и да пронајдеме начини за уште повеќе мотивација, уште посилна желба и поддршка да се постигне уште повеќе и да се стигне уште „подалеку“ “ - истакна Танева.

СОУ Јосиф Јосифовски покрај јубилејот 77 години средношколско образование во Гевгелија денеска го чествуваше својот патрон првоборецот и Народен херој од НОБ, Јосиф Јосифовски (1914-1943) од Гевгелија, со партизанското име Свештарот. Во негова ест и спомен беше положено цвеќе на сопмен бистата во дворот на училиштето од страна на ученици, професори, гости од локалната самоуправа, гости од збратимениот град Инџија со кои СОУ „Ј:Јосифовски“ со децении соработува.

Заради жртвата на патронот, заради вложеноста на борците од НОБ, веднаш после ослободувањето од фашистичката окупација (1945г.) во учебната 1945/1946 година отворена е Првата неполна гимназија во Гевгелија. Ова го овозможила тогашната новоформирана ослободителна власт со решение на Советот за просвета, наука и култура. За седум години подоцна, на 7 јули 1952 година, таа прераснува во Полна (осумкласна) гимназија. Денеска оваа Гимназија е современ Средношколски училишен центар со преку 1.000 ученици, 100-на вработени, со 10 предметни насоки за образование и овде се подготвуваат и образуваат за професионален живот младите од нашиот крај.

Фото од денешното одбележување: СОУ „Ј.Јосифовски“

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.