Мај – месец за подигање на свеста за менталното здравје

Петок, 13 Мај 2022

Луѓето имаат тенденција да ги напуштаат луѓето кои не ги расположуваат, оние кои не ги смејат, оние кои немаат трачеви да ги раздвижат.
Ужасно површински релации, насекаде околу нас. Станати сме исклучително себични, без тронка емпатија за туѓото ментално здравје кое е табу-тема, како небаре тажните луѓе да се рак-рана во секојдневието. А впрочем тагата е толку вкоренета, што веќе не ја ни перцепираме, што е уште потажно.

Да видите човек со скршена нога, во гипс, ќе го сожалите и ќе му помогнете да ја премине улицата. Но, човек со скршена душа не можете да го видите веднаш, оти гипс душата не ја лекува. Не ја лекуваат ни реченици од типот „ама ти имаш стан и кола, што сакаш повеќе“, „ама ти немаш реални проблеми“, „абе ајде, не биди мрзлив/а“... Оној што не осетил, не знае, но и оној што не осетил треба да се обиде да сфати - во името на скршената душа, со која многу луѓе се борат, исто како со скршената нога, па и многу повеќе. Причини не ви требаат.

Бидете тука за луѓето со скршена душа, препознајте ја.
Мај – месец за подигање на свеста за менталното здравје.

Автор: Мери Јордановска (новинар) - Фејсбук статус.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека од вчера, 4 август

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.