Топ Новости

Општина Гевгелија и УНХЦР со помош за социјално-ранливите семејства

Среда, 11 Мај 2022

Моника Сандри, претставничката на УНХЦР во нашата земја при вчерашната посета на општина Гевгелија договори заедничка соработка со Општината за помош на категоријата социјално ранливи семејства.

Овде таа ја истакна улoгата на општина Гевгелија во справувањето со бегалската криза, особено грижливиот момент на згрижување и пружање здравствена заштита, хуман третман, сместување, храна, едукација за младите.
Втор сегмент е и грижата за социјално ранливи семејства во локалната средина, лицата на кои им треба помош од секаков карактер за да го подобрат својот живот и егзистенција во хумани услови.

За таа цел беше потпишан договор помеѓу партнерите во овој проект УНХЦР и Општина Гевгелија. Соработката се одвива согласно потпишаниот Меморандумот за меѓусебна соработка од минатата година, а активностите веќе се спроведуваат според Акцискиот план кој содржи конкретни активности, фокусни точки и временски рокови за имплементација. Една од нив е и заедничката помош за социјално-ранливите семејства во општината и спроведувањето на новата интернат-алатка за непосредна помош.

Моника Сандри ја оцени како одлична иницијативата за развивање на интернет-алатката, односно веб-порталот, кој ќе го раководи Општина Гевгелија во соработка со Центар за социјални работи од Гевгелија. Оваа алатка ќе придонесе за навремено детектирање и евидентирање семејства и поединци, кои се нашле во социјален ризик и имаат итна потреба од одреден вид помош ( облека, хигиенски пакети, мебел, покуќнина, електрични апарати, итн.), како и достава на потребната помош до целните групи.

Градоначалникот на Општина Гевгелија, Андон Сарамандов, заблагодарувајќи се до УНХЦР за помошта што досега ја донираа за општина Гевгелија, нагласи дека очекува воспоставената соработка да биде уште повеќе интензивирана во иднина, со опфаќање на ранливите категории граѓани на подрачјето на Општина Гевгелија, на кои помошта секогаш им е добредојдена.

Директорот на Општата болница со проширена дејност, д-р Митко Крџев, доделувајќи благодарница на претставничката на УНХЦР, Моника Сандри, се заблагодари на досегашната соработка со УНХЦР, која особено дојде до израз во последните две години од пандемијата на КОВИД-19 кога беше донирана здравствена и друга опрема во вредност од 5.000 евра за Општата болница во Гевгелија. Исто така, и за донираниот технички материјал потребен како на пациентите, така и на медицинскиот персонал.

 

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Last modified on Среда, 11 Мај 2022 - 13:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.