Топ Новости

Ковачевски: Ова е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

Вторник, 10 Мај 2022

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари средба со архиепископот охридски и македонски и поглавар на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), г. г. Стефан.
Како што информираат од владината прес-служба, на средбата премиерот Ковачевски му честитал на поглаварот за радосната веста за одлуката на Светиот синод на Вселенската патријаршија, со која МПЦ-ОА се прима во евхаристичко заедништво со другите православни цркви.

„Станува збор за историска одлука и долгоочекувано вековно признание за постоењето на Македонската православна црква, наследничка на древната Охридска архиепископија“, истакнал премиерот.

Со оваа одлука на Вселенската патријаршија, архијереите на МПЦ-ОА, свештениците и монасите, како и православните верници во нашата земја, се стекнуваат со правото да соучествуваат во литургиското единство со другите православни цркви, било посочено на средбата на која било констатирано и дека одлуката е донесена со интензивна комуникација со Вселенската патријаршија во последните 4 години.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.