Топ Новости

Одбележан патронот на ООУ „Ристо Шуклев' Негорци

Вторник, 10 Мај 2022

Цвеќе за патронот, спортски игри и училишни претстави, се активностите со кои денеска учениците и наставиците год ООУ „Ристо Шуклев“ го одбележаа патрониот празник на училиштето.

Честа да се одбележи овој настан е дотолку поголема што се изведува после 77 години извојувана слобода од фашистичкиот окупатор, против кого се бореше и патронот, заедно со партизаните соборци од овој крај и од неговото родно место. Ристо Шуклев учествуваше на сите акции на прогресивните младинци (Македонци, Срби и Црногорци) од Негорци и Горничет уште во текот на 1939-1940 година. Со излегувањето на првите партизани од Гевгелиско тој беше доставувач на храна, облека и друг материјал до партизаните сместени на Кожуф. Како напреден младинец тој се приклучува на антифашистичкото движење. Организатор е на илегални состаноци на членовите на НОБ. Во декември 1943 е откриен од тогашните окупаторски власти, затворен и ѕверски измачуван. Стрелан е на 4 јануари 1944 година, кај месноста Мала река. Имаше само 32 години.

На свечениот ден посветен за одбележување на патрониот празник на училиштето присуствуваше и делегација од локалната самоуправа предводена од градоначалникот Сарамандов. Нив ги пречека директорката Жаклина Линкова и заедно пристапија со цвеќе да му оддадат почит на првоборецот од Негорци, на спомен бистата на Ристо Шуклев која се наоѓа во дворот на училиштето.

Учениците благодарни на целото борбено и општествено посветено дело и живот на нивниот патрон почести им изразија и на паднатите борци од Негорци за време на НОБ на споменикот во центарот на Негорци, во близина на училиштето.

Во чест на Патронот, учениците одиграа спортски натпревари, драмската секција од училиштето изведе театарска претстава, за пубиката составена од ученици, наставници и гости на патрониот празник. Истата театарска претстава ќе се одигра и пред пошироката публика во Негорци, в. о четврток, на 12 мај, 2022 година, во Младинскиот дом.

Слава и почит за патронот првоборец, посветена работа и успех на учениците и работниот тим на училиштето во годините на слобода, учење и вреднување.

Last modified on Вторник, 10 Мај 2022 - 18:17

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.