Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Почит за борците кои тргнаа кон слободата

Понеделник, 09 Мај 2022

ВАСО КАРАЈАНОВ - Леонид ( 22.12.1921 - 02.08.1943 г.). Во напредното младинско движење во Гевгелија се приклучува многу млад во 1936 година на 15 годишна возраст. Во меѓувреме станува еден од најактивните напредни младици во Гевгелија и во 1939 година се приклучува на СКОЈ (Савез комуниста омладине југославије) и КПЈ (Комунистичката партија на Југославија). Во април 1943 заминува во партизани на Кожуф планина и се приклучува на нантифашистичката борба. Загинал на 18 годишна взраст во местото Клуч на Кожуф планина. Тој е првиот паднат борец во НОВ од Гевгелија.

ТАЉА БИКОВА - (1927-28.09.1944 г.) Во 1943 г. станала член на СКОЈ, а во април 1944 се приклучила во редовите на Народноослободителната Борба. Загина во борбите за ослободување на струмичкиот крај во с. Попчеово, струмичко;

ДЕКО КОВАЧЕВ - (1914 -1978) - член на групата од 15 младинци кои први заминале во партизани на 26 април 1943 година на Кожуф планина каде е формиран првиот партизански одред „Сава Михајлов“ со кој Деко и соборците учествувале во низа борби во Гевгелиско и низ Македонија;

АЛЕКО ЌАЕВ - (1922-1981 г.) - е исто така првоборец, член на првата група младинци излезени во партизани на 26 април 1943 година.
И Деко Ковачев и Алеко Ќаев имале среќа по низата активни борбени дејствија да ја донесат и дочекаат слободата. После војната стануваат активни градители на општествениот живот и развој на општината

Денот на победата над фашизмот 9 Мај го посветуваме на борците од Гевгелија и гевгелиско кои во далечната 1943 заминаа во партизани приклучувајќи се на Антифашистичката коалиција, кон која се приклучија 61 земји од светот, меѓу кои и Македонија.
Најчесто делегациите од општествено-политичкиот живот во општината ги посетуваат спомениците на Народните херои, спомениците на носителите на Партизанска споменица од НОБ и Спомен костурницата на паднатите борци од Гевгелија и гевгелиско.
Без цвеќе, остануваат паметниците на овие борци лоцирани во Градскиот парк, дворот на негогашниот тутунски комбинат „Таља Бикова“ и пред Железничката станица во Гевгелија. Денеска со посетата на нашиот репортер сакавме да дадеме светлина врз нивното дело за време на борбата против фашистичкиот окупатор.

Вечна слава! Во благодариме за слободата!

 

Last modified on Понеделник, 09 Мај 2022 - 21:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.