Топ Новости

Ѓурѓовден со децата од „Мајка Тереза“

Петок, 06 Мај 2022

Денешниот празничен ден Свети Ѓерогиј победоносец, или Ѓурѓовден ги раздвижи работно и славенички штитениците од Центарот „Мајка Тереза“.
Во знак на празникот тие го впрегнаа коњот што го имаат во нивната ергела, ја украсија коњската кола со цвеќиња и појдоа низ улиците да споделат пораки за честитост, слобода, достоинство, љубов и светлина што ги оставил Св. Ѓоргиј, како аманет од своето мачеништво.

Верските преданија велат дека Ѓеорги победоносецот ја убил ламјата, го победил безбожниот Диоклецијан, но не со борба, туку со својата истрајност и мачеништво.
Ламјата е човековата лакомост и суета, а верноста е чистотата човечка.
Па, така и децата од Центарот „Мајка Тереза“ со песни, ора и музика го прославија овој голем ден во Христијанската религија, во слава на убавите чувства што ги носи пролетта, мирот, разбудената природа, почитта кон другите, вниманието искажана со посетата на славениците во нивните домови и на крајот заедничко оро на радост.

Среќен празник и честит именден на сите кои го носат името Ѓорги, Ѓурѓа, Ѓургица, Ѓоргија, Георгина, и други варијанти од името на овој светец.

Фото: Фејсбук на ЦМТ

 

Last modified on Петок, 06 Мај 2022 - 15:25

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.